Kurs


1. Zanim w ogóle się zapiszesz, musisz podjąć decyzję jaką szkołę wybierzesz. W tym celu zorientuj się jakie ośrodki masz do wyboru i gdzie będzie najkorzystniej. Można wziąć pod uwagę odległość w jakiej znajduje się siedziba w stosunku do Twojego mieszkania, aby nie być zmuszonym do długich wędrówek na drugi koniec miasta kilka razy w tygodniu. Najlepiej jednak wziąć pod uwagę jakość szkolenia w tych ośrodkach. Spytaj znajomych gdzie się uczyli oraz, czy są zadowoleni. Zdawalność nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem. Nie zdać możemy z czystego stresu albo pecha. Zwróć też uwagę na zaopatrzenie szkoły. W moim mieście tylko jedna szkoła (do której akurat uczęszczałam) miała wzniesienie, na którym mogłam bez stresu ćwiczyć jeden z manewrów. Brać pod uwagę warto też wiek ośrodka. Jeśli jest to stary ośrodek, w którym mogli szkolić się nawet Twoi rodzice, to znaczy, że to szkoła z tradycją. Warto wejść na strony internetowe szkół i obejrzeć galerię zdjęć w celu sprawdzenia, czy mają odpowiednie warunki.

2. Następnie musisz wybrać się do odpowiedniego lekarza (lekarz medycyny pracy z uprawnieniami do badań kierowców), aby wydał Ci zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Zbadany zostanie Twój wzrok oraz zostaniesz spytany o to, czy nie masz jednej z chorób, która wyklucza możliwość prowadzenia pojazdu.

3. Teraz już udaj się do wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta) z zaświadczeniem lekarskim i jednym zdjęciem dowodowym w ręku. Wypełnisz tam formularz i za maksymalnie jedną dobę będzie gotowy Twój numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), który należy odebrać.

4. Z gotowym numerem PKK idziesz do wybranego ośrodka szkolenia kierowców i zapisujesz się na kurs.

Egzaminy


1. Większość szkół jazdy wymaga, aby zdać teoretyczny egzamin wewnętrzny. W tym celu umawiasz się z ośrodkiem i przychodzisz rozwiązać egzamin na komputerze. Gdy go zaliczysz i skończysz jazdy możesz umówić się w WORD'zie (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) na egzamin państwowy.

2. Po zdaniu teoretycznego egzaminu państwowego, w tym samym miejscu, możesz umówić się na egzamin praktyczny.

3. Po zaliczeniu praktycznego egzaminu państwowego musisz już tylko oczekiwać na przesłanie danych przez WORD do wydziału komunikacji o Twoim pomyślnym zakończeniu przygody w zdobywaniu prawa jazdy. Na stronie www.info-car.pl możesz sprawdzić swój status (oraz później, czy Twoje opłacone prawo jazdy zostało już wyrobione) wpisując PESEL oraz godność. Gdy dane będą już przesłane, należy wybrać się do wydziału komunikacji i uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł (sto złotych i pięćdziesiąt groszy) za wyrobienie dokumentu. Okres czekania na prawo jazdy wynosi około 7-10 dni.